Akor Nedir?

19 Ekim 2007 Cuma

Akor için basitçe 3 sesin aynı anda çalınmasıyla oluşur diyebiliriz. Konuya girmeden önce gamlardan ve aralıklardan biraz bahsetsek daha iyi olacak.

Gam Nedir?

8 tane sesin art arda dizilmesinden oluşan seslerin topluluğu. Örnek: Do-re-mi-fa-sol-la-si-do (Do majör gamı)

Aralıklar:


Bir gamda 2 ses arasındaki uzaklığa aralık denir. mi-fa ve si-do sesleri arası yarım, diğer seslerin arası ise 1 aralıktır. Burada bizi ilgilendiren kısım 3' lü aralıklara geçelim:
Majör 3'lü: 2 ses büyüklüğündeki aralıklara denir.
Minör 3'lü: 1,5 ses büyüklüğündeki aralıklara denir.

bemol (b): Sesleri yarım ses kalınlaştırır.
Diyez (#): Sesleri yarım ses inceltir.

Akor Kuruluşları:

Şimdi bir majör akor oluşturalım. Majör akor formülü: majör 3' lü + minör 3' lü. Örneğin Do sesini ele alalım. Do sesi üzerine akor kuracağımız için akorun ismi Do majör olacaktır. Majör akor formülünü uygulayalım:
Majör 3' lü: do-mi
Minör 3' lü: mi-sol
Do majör (C): Do-mi-sol

Bir de minör akor oluşturalım. Minör akor formülü ise: minör 3' lü + majör 3' lü. Yine do sesini ele alalım. Do üzerine minör akor kuruyoruz:
Minör 3' lü: do-mib
Majör 3' lü: mib-sol
Do minör (Cm): Do-mib-sol

Dikkat ederseniz majör akorun yazılışında kök ses olduğu gibi yazılırken, minör akorda kök sesin yanına m harfi ekleniyor.

İşimizi biraz basitleştirelim. C ve Cm akorlarını oluşturan seslere bakarsanız aradaki tek fark ortadaki ses. Minör akorda ortadaki ses yarım ses pesleşmiş (kalınlaşmış). Demek ki minör akor oluşturabilmek için majör akorun 1. ve 3. seslerini aynen yazıp ortadaki sesi yarım ses pesleştirmek yeterli.

Şimdi do majör gamına bakalım: Do-re-mi-fa-sol-la-si-do. Biz bu gamdan akor oluşturabilmek için gamın 1. 3. ve 5. seslerini almışız. Demek ki majör akorları majör gamın 1. 3. ve 5. seslerini bularak oluşturabiliriz.

Bir örnek de re majör (D) gamı üzerinde yapalım: re-mi-fa#-sol-la-si-do#-re. Buradan re majör akorumuzu oluşturalım: re-fa#-la. Re minör (Dm) akorumuzu da oluşturalım: re-fa-le.

25 yorum:

Adsız 23 Şubat 2008 06:10  

güzel açıklanmış ama yeni başlayanlar için anlaşılması zor...daha açıklayıcı olabilir...

Adsız 3 Nisan 2008 06:50  

MERHABA BEN GİTARA YENİ BASLIYORUM BİLGİ İÇİN TESEKKUR ETMEK ISTEDİM GÜZEL YAZILMIŞ BİRAZ DAHA BİLGİ VERİLİRSE SEVİNİRİM

Adsız 7 Mayıs 2008 07:37  

Gerçekten çok güzel açıklanmış,sayenizde öğrendim.Teşekkürler.

Adsız 23 Mayıs 2008 07:22  

ilk adımlardan beri tüm yazılanları okudum ve uygulamaya çalıştım sayenizde bi çok şeyi ögrenebildim emeginize saglık

Adsız 8 Haziran 2008 17:02  

yeni başlayan için gerçekten agır geliyo birazdaha açıklayıcı olsanın daha hoş olur...

Adsız 2 Temmuz 2008 02:15  

öncelikle dersleri hazırladğınız tesekkür edyrm fakat
ben de derslerin ağır olduğu kanaatındayım

Adsız 12 Temmuz 2008 05:35  

merhaba ben gitara yeni başladım çook güzel hazırlamışsınız ellerinize sağlık ama cm nasıl oluyo onu anlamadım??

Adsız 31 Temmuz 2008 04:34  

herwsey için tesekkurlerde bunun ritmi ne.dedilenleri yapiyorm ama sacma sacma seyler cikiyor.

Adsız 28 Mart 2009 12:42  

gitarla ilgileniyorum bu akorları gitarda nasıl uyguluyacagımı bulamıyorum

Adsız 16 Nisan 2009 12:15  

hiç bişi anlamadım resimler ve vidyolarla anlatılsa nasıl olurdu:S

Adsız 27 Nisan 2009 11:21  

arkadaşlar,bu yazılanları okuyup ta hemen gitar çalmaya başlayacağınızı zannetmeyin.biraz gerçekçi olun yani.burada verilen bilgiler size yol göstermek neyi nasıl yapacağınızı açıklamak içindir.siz bol bol egzersiz yaptıkça zamanla bazı şeyleri kendiliğinden kavramaya başlayacaksınız.pes etmeyin .gitarınızla hergün ilgilenin,onu ilgi ve sevginizden mahrum etmeyin.ve en önemlisi gitar la çalışırken sadece onu düşünün.başka şeylerin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin.kolay gelsin.

Adsız 27 Ocak 2010 04:31  

ya benim çözemeiğim olay; 'do' ve 'fa' notaları hangi teller :S

adsız 5 Nisan 2010 13:06  

ya ben her şeyi anladımda bu şarkıların akorları deilde vuruşlarını bilmiyom keşke internette çıkara bilsem örnek bir parca yazıyorum haluk levent hani benim olacaktın parcası akorlarıyla ve vuruşuyla braber çok istiyorum çalmayı

Adsız 22 Nisan 2010 01:35  

AÇIK SÖYLEMEK GEREKİRSE ANLAMADIM GÖRSEL FALAN OLSA DAHA ANLAŞILIR OLMAZMI

Adsız 28 Mayıs 2010 23:28  

ben gitara bayağı önce başladım fakat elimde olmayan sebeplerden dolayı bırakmak zorunda kaldım. bun için çok üzülmüştüm . ama şu anda kendi kendime birşey kapmaya bildiğim şeyleri pekiştirmeye ihtiyacım var. burada güzel bir şekilde anlatılmış fakat bu bilgi sadece akorların bir kısmmını yani nasıl basılacağını öğretiyor yeni başlayanlar için ağır konular ve anlanması zor kavramlar var . tabi ilkönce kavramların daha sonra akor nasıl basılır daha sonra ise akorlar verilirr. gitara yeni başlayanlar bu tür bilgilerle daha kolay anlayabilir.. bi şarkı gitarda hem nota ile çalınır hem akor ile. tabi ki önce notaların sonra da akorların öğretilmesi daha iyidir.şarkı nota ile çalnırsa daha hoş daha güzel olur. bazı kısımlarda akora geçiş yapılmasıd amümkündür.şimdi bana yardımcı olabilecek bilgiler elinizde varmı sormak isitiyorum. ben öğrendiğin akorlların bir kısmını unutmuş sayılırım akorları resimler ile verilirse daha iyi öğrenilir...

furkan özkan 24 Ağustos 2010 06:48  

ya çok kötü anlaşmısınız. Yani az çok bilmeme rağmen zor anladım.

onur 24 Ağustos 2010 08:06  

çok kötü anlattığımı düşünmüyorum.konu ağır bir konu bir defa okuyup anlaşılabilecek birşey değil.burada anlatılanların zihinde iyice yerleşebilmesi için oturup çalışmak pratik yapmak gerekir.

Adsız 20 Ekim 2010 11:34  

kötü bir anlatım değil ama ben yeni başladım 2. haftam gerçekten hiç anlamadım

Adsız 17 Şubat 2011 07:54  

yani anlamıyorum insan bi giarın neden akor edildiğini de yazar

Adsız 24 Nisan 2011 12:31  

merhabalar
normalde yaptığım bir şey olmadığı halde yazınızın açıklayıcılığı karşısında buraya bir teşekkür mesajı yazma ihtiyacını hissettim.. müzik tam da yaptığınız gibi neyin nereden geldiği anlatılarak öğretilmeli. akorlarla ilgili kafamda kocaman bi soru işarti vardı yıllardır. söndü gitti az önce. körü körüne öğrenemeyen biriyim. mantık ararım, soru sorarım. bi kisi cıkıp da anlattıklarını anlatmamıstı. burda bir kaç paragraf yazı gibi duruyor belki ama ha diyince bulunan bilgiler değil içindekiler. özellikle yorum yazan arkadaslar güldürdüler beni. sanki onlara gitar ögretme gibi bir zorunlulugunuz varmış gibi bir de çıkışmışlar ya ne desem boş.. bu yararlı bilgileri yayınladığınız için gerçekten çok teşekkür ederim. başarılarınızın devamını diliyorum..

Adsız 23 Ocak 2012 02:45  

cok agır ve anlasılmayan bi şekilde anlatılmış konuyu biraz daha acın lutfen

Adsız 23 Ocak 2013 09:21  

Arkadaşlar Ben daha gitar almadım alcam kursa gitmiycem ön hazırlık yapıyorum bi yardım cı olun lütfen benim anladığıma göre re-fa-la Dm (de majör)mi oluyor??

Adsız 23 Ocak 2013 11:44  

siteyi incelemeni tavsiye ederim.

Adsız 15 Mayıs 2014 08:56  

Ben uzun zamandir gitar caliyorum arkadaslar bunlari bilmeye hic gerek yok siz gitari calin yeter kimse size minoru falan sormaz

Adsız 14 Aralık 2014 11:36  

Ben yeni basladim yardimci oldu tesekkurlerr.

Yorum Gönder